16. dubna 2024

aktualne.cz: Já a volnomyšlenkářka? Vždyť jsem 20 let vdaná, diví se nová místopředsedkyně ODS

Ještě než se pustila do rozhovoru s Aktuálně.cz, poprosila nová místopředsedkyně ODS Eva Decroix o to, aby si mohla zaběhnout pro svou kšiltovku. Právě jí překvapila mnohé delegáty kongresu, když si ji před nominačním projevem nasadila na hlavu. „Buďme odvážní,“ bylo na ní napsáno. „To je pro mě alfa a omega úplně všeho. Být odvážný,“ říká v rozhovoru Decroix.

Přestože si Evu Decroix zvolili delegáti víkendového kongresu ODS za novou místopředsedkyni, v kuloárech dávali někteří delegáti najevo své zklamání – považují ji za příliš liberální. Těžko se smiřují například s tím, že téměř jako jediná prosazovala v poslaneckém klubu občanských demokratů přijetí zákona o sňatcích pro stejnopohlavní páry s názvem manželství a se všemi právy, jako mají heterosexuální manželé.
První žena, která se po čtyřech letech dostala do vedení ODS, se ale nepovažuje za volnomyšlenkářku. „Jsem 20 let vdaná, mám dvě děti, chodím do práce a mám konzervativní práva,“ odpověděla s úsměvem a poté už vážným hlasem dodala: „Ano, možná vzhledem ke své zahraniční zkušenosti a tomu, že jsem právník a léta pracuji s rodinami, mám v některých věcech velkou empatii vůči některým otázkám. Ale stejně tak respektuji, že na etické otázky se může nahlížet jinak,“ řekla v narážce na manželství pro všechny.

I přes její zvolení do vedení zůstává ODS spíše konzervativní stranou. Podle Decroix ale není ve straně na všechno jednotný názor. „ODS musí mít široké rozkročení, protože naši voliči ho mají taktéž,“ řekla Decroix. Pochvaluje si i spolupráci s šéfem poslaneckého klubu Markem Bendou, který naopak patří mezi vůbec nejsilnější konzervativce. Decroix mu dělá v klubu jeho první zástupkyni.

Zvolení Decroix si na sjezdu pochvaloval i šéf ODS a premiér Petr Fiala. „Je potřeba říct, že není pro nás neznámá. Zastávala už vysoké funkce v ODS, ve kterých prokázala to, o čem mluvila tak pěkně ve svém nominačním projevu,“ zmínil Fiala projev, ve kterém se prezentovala jako „obyčejná žena“ s kšiltovkou a bez lodiček, která žije a řeší starosti jako mnozí jiní lidé. „Uplatňuje zkušenosti, které má jako advokátka, podnikatelka, jako maminka a také jako člověk se zahraničním vzděláním a rozhledem. A to bude určitě také obohacením vedení ODS,“ prohlásil Fiala. Decroix vystudovala práva ve Francii, jejím manželem je francouzský kuchař, se kterým mají rodinnou restauraci na Vysočině, kde bydlí.

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/eva-decroix-videorozhovor/r~7a6eb17afaff11eea065ac1f6b220ee8/: aktualne.cz: Já a volnomyšlenkářka? Vždyť jsem 20 let vdaná, diví se nová místopředsedkyně ODS