(iROZHLAS.cz): V tradiční straně, kde se musí místa dlouhá léta vyčekat, se Eva Decroix během pár roků vyšvihla do klíčových pozic. Původní profesí právnička, která se ráda vyjadřuje i k zahraniční politice, je místopředsedkyní ODS, krajskou lídryní, pravou rukou předsedy poslaneckého klubu Marka Bendy a od příštího týdne bude i ministryní spravedlnosti. Tato sbírka funkcí ji může jako jednu z hlavních tváří ODS ještě více zviditelnit před říjnovými volbami.
„Kampaň mě hrozně bavila. Setkávání s lidmi a poprvé jsem byla v situaci, kdy jsem o sobě musela veřejně mluvit hezky. Mám totiž ráda ironii a ráda si sama ze sebe utahuji,“ popsala pro Český rozhlas Vysočina v červnu 2019 po kampani před eurovolbami.
Právě první polovina roku 2019 byla pro politickou kariéru Evy Decroix klíčová. Jakožto šestka kandidátky ODS pro volby do Evropského parlamentu zaujala svými proevropskými postoji své první kritiky.
„Jsem dítě Evropy. Evropa mě formovala, dala mi šanci, vzdělání i rodinu. (…) My jako republika patříme do rodiny Evropské unie a máme tu odpovědnost a štěstí pracovat na jejím dalším rozvoji a směřování,“ popisovala.
To dokázalo pobouřit bývalého ministra Vlastimila Tlustého či europoslance Ivo Strejčka, kteří se shodli, že s Decroix na kandidátce je nyní ODS příliš proevropská.
Do čela vysočinské ODS
Do Evropského parlamentu se tehdy Decroix nedostala, do širšího povědomí ale začala postupně pronikat.
Na jaře 2020 organizovala na Vysočině šití a posílání roušek do Francie, v Jihlavě na čas zřídila autokino a v únoru 2021 podepsala po boku Daniely Kovářové (tehdy advokátka, dnes nezávislá senátorka) či Ondřeje Dostála (tehdy pirátský zdravotnický odborník, dnes europoslanec za Stačilo!) výzvu proti vyhlášení nouzového stavu, který signatáři označovali za protiústavní.
To už se jako náhradnice dostala do zastupitelstva Jihlavy, v krajských volbách na podzim 2020 pak byla vykroužkována z 12. místa a stala se na čtyři roky zastupitelkou. O rok později pak získala i poslanecký mandát z druhého místa kandidátky Spolu a následně po Miloši Vystrčilovi převzala vedení celé vysočinské ODS.
„Evu Decroix považuji za talentovanou političku a věřím, že pod jejím vedením se bude ODS na Vysočině dařit,“ popřál jí šéf Senátu a dosavadní předseda regionu Vystrčil. V ODS je od roku 2014, kdy strana procházela těžkou krizí, a poté od roku 2017 v místní radě jihlavské ODS.
Profesí je Decroix advokátkou, právní vzdělání získala ve Francii v Bretagni a v Lille. Původně se ale její jméno začalo v médiích objevovat díky Bistrotu de Papa, který spolu s manželem kuchařem Rémim otevřeli na Vysočině v roce 2012 a z něhož se brzy stal oblíbený cíl gastroturistiky.
Ve vedení ODS
Prozatímního vrcholu na vnitrostranickém žebříčku dosáhla loni v dubnu, když byla na kongresu ODS zvolena stranickou místopředsedkyní.
„Jsem právník, současně se věnuji zahraniční politice. To jsou témata, ke kterým se mohu vyjadřovat, abych si byla jistá, že jim rozumím. Mohu je přenést i do vnitrostranické debaty. Současně ale i vnímám, že ohromné téma je otázka napojení veřejnosti na politiku nebo naše schopnost vysvětlovat ji,“ popisovala tehdy.
Premiér Fiala na kongresu řekl, že Decroix v předešlých stranických funkcích ukázala, že uplatňuje zkušenosti nejen matky, podnikatelky či advokátky, ale také člověka se zahraničním rozhledem. Jako místopředsedkyně dostala na starost vnitřní fungování strany.
Ranařka ODS
Decroix chodí ODS často reprezentovat i do televizních diskusí, průrazná je i na sociálních sítích. O víkendu to pak byla právě ona, kdo v Partii háji pozice ODS v aktuální krizi po pádu ministra Blažka.
Za sebou má ale i přestřelky s koaličními poslankyněmi, například Barborou Urbanovou (STAN). Týkalo se to dětského certifikátu, který má pachatelům závažných násilných trestných činů znemožnit ucházet se o práci s dětmi. Poslanci všech stran kromě ODS se shodli, že tresty mají být co nejdelší, Decroix stála na straně své partaje.
„Absurdní na tom je, že téma dětského certifikátu jsem před třemi lety přinesla já. 90 procent toho zákona jsem napsala. Ale pak se toho chopily aktivistické princezny, které řeší jenom, aby ta ochrana byla co nejdelší,“ řekla pro HN.
Ale Decroix umí být ostrá i na politické soupeře. V lednové Partii útočila na šéfku KSČM Kateřinu Konečnou s tím, že hnutí Stačilo!, za které kandiduje, je jen jinak pojmenovaná komunistická kandidátka:
„Jste předsedkyně KSČM, kandidujete jako komunistka, kandidujete s tímto programem, neschováváte ho, tak se netvařme, že vaše kandidátka bude něco jiného než komunistická kandidátka.“
Zvládne se prosadit i uvnitř partaje. Už v roce 2019 si tuto roli vyzkoušela v přestřelkách s již odcházejícím tehdejším poslancem ODS Václavem Klausem mladším.
Od tolerance k otevřenému nepřátelství pak přerostl její vztah s Janem Zahradilem. „Díky Janu Zahradilovi je o České republice v Evropě víc slyšet,“ říkala ještě v dubnu 2019, kdy spolu byli na kandidátce.
O čtyři roky později už Právu řekla, že by Zahradil znovu kandidovat neměl. „Poslední dobou se do ODS jen strefuje, nereprezentuje současnou podobu a politiku strany. Byla by ostuda, kdybychom ho opět umístili na čelo kandidátky.“ Zahradil se nakonec z ODS také rozešel a právě s Decroix se nadále ostřelují.
Nová ministryně
Ve Sněmovně je Decroix členkou zahraničního a ústavně-právního výboru. Zpočátku se jakožto rozvodová právnička věnovala hlavně reformě rozvodů, novela platná od začátku letošního roku by měla podle Decroix jakožto zpravodajky návrhu celý proces urychlit a zjednodušit.
Skepticky se vyjadřovala k náhradnímu výživnému. „Nevím, jestli se máme tvářit, že matkám poskytujeme náhradní výživné za otce, nebo naopak otcům za matky, pokud jsou takové případy, když víme, že stát nikdy to výživné od povinného rodiče nevymůže,“ popisovala v roce 2023.
Věnovala se také například náhradnímu mateřství nebo regulaci lobbingu, která nakonec prošla v omezené podobě. V říjnových sněmovních volbách povede kandidátku Spolu na Vysočině jako lídryně a ministryně spravedlnosti.
„Eva Decroix k řešení problémů přistupuje koncepčně a energicky. A věřím, že bude pro vládu velkou posilou. Její jmenování je nejlepší možnou volbou ve vztahu k ministerstvu i kvůli objasnění všech souvislostí, které souvisí s darováním bitcoinů státu,“ řekl na úterní tiskové konferenci premiér Petr Fiala.
Zdroj: Profil: Kdo bude Blažkova ministerská nástupkyně Decroix? | iROZHLAS – spolehlivé zprávy